A zsíros bőr okozza a legtöbb bőrápolási problémát. Pattanások, fénylő bőr és tág pórusok nehezítik az életét annak, aki ilyen bőrtípussal rendelkezik. A jó hír viszont, hogy a ráncosodás, a bőr öregedése náluk jelenik meg a legkésőbb. Helyes életmóddal és megfelelő arcápolással ez a bőrtípus is nagyon jól karbantartható.
Először is meg kell különböztetnünk két altípusát. Az egyik az olajos szeborrea, a másik pedig a korpás szeborrea. Mind a kettő fő jellemzője a túlzott fagyú termelődés, de eltérés van a hámsejtek leválási sebességében. A zsíros bőr leggyakrabban a pubertás korban jelentkezik, de sokaknál felnőttkorban is megmarad.
Kialakulásának okai:
- öröklött tulajdonságok
- hormonális eltérések
- helytelen táplálkozás (túl zsíros, fűszeres ételek)
- stresszes életmód
- mozgás szegény életmód
- kevés napfény, szennyezett levegő
- nem megfelelő kozmetikumok használata
- nem megfelelő bőrápolási metódusok alkalmazása
Olajos szeborrea jellemzői:
Fénylő és tág pórusú bőr. Arcmosás után hamar újra zsíros tapintású lesz az arc. A kitágult pórusokban zsíros, lágy könnyen tisztuló mitesszerek találhatóak. Mivel nem megfelelő a hidratáltsága és az oxigén ellátottsága fakó és sápadt a bőr. A bőrfelszín egyensúlya nem jó, ezért könnyen pattanások, gyulladások alakulhatnak ki rajta.
Kezelés alapelvei:
A bőr felszínét mindig zsírműködést szabályzó kozmetikumokkal kell kezelni. A reggeli és esti bőrtisztítás a legfontosabb. Ez lehet szappan vagy géles arclemosó is. A arctonik lehet alkohol tartalmú is, mert ez is segít a zsír csökkentésében. A bőr leradírozását is be kell iktatni a heti ápolási programba. nyugodtan használható szemcsés peeling is. A nappali ápoló pedig egy faggyú mirigy szabályzó gél vagy emulzió legyen. Alapozó használata minden napra nem annyira javasolható, mert még a mattító alapozók is tartalmaznak olajat, ami súlyosbíthatja a tüneteket. Enyhítheti még a tüneteket az egészséges táplálkozás, a sok friss levegőn tartózkodás is.
Korpás szeborrea jellemzői:
Sápadt, szürkés, fakó a bőr, a nem megfelelő oxigén ellátottságtól. Az ilyen bőrnek nem túl jó a keringése, orrhajlatban, állon előfordulnak kitágult hajszálerek. A bőr tapintása érdes, a T-vonalban sokszor hámlik is. Ennek ellenére olajos fényű a felszín, zárt pórusaiban nehezen ürülő fekete mittesszerek láthatók. Sokszor az ilyen bőrt a hámlások miatt tévesen száraz bőrként diagnosztizálják.
Kezelés alapelvei:
Az elszarusodott hámréteg eltávolítása az egyik legfontosabb feladat. Használható szemcsés bőrradír, de az enzimes peelingek is nagyon jól működnek ezen a bőrön. A reggeli és esti tisztításra a legmegfelelőbb az arctisztító gél. Oldja a felesleges faggyút és a szennyeződéseket. Mivel a korpás szeborrea mitesszerei nagyon nehezen ürülnek érdemes kozmetikusra bízni az eltávolításukat. Sajnos ilyenkor is gyakran előfordul a gyulladás, de az otthoni mitesszer nyomkodás biztos, hogy több pattanást eredményez. A nappali és esti ápoló krém legyen hidratáló hatású,mert ez a bőrtípus biztos, hogy vízhiányos, ebből is adódik a felszín hámlása. Sokat javíthatunk a bőr állapotán az átgondolt táplálkozással, a sok friss levegőn tartózkodással és az arcápolási tanácsok betartásával.
Jótanács:
Akinek zsíros, problémás a bőre hajlamos kihagyni a krémezést, de ez is fontos lépés, hiszen az ilyen bőrnek az egyik legnagyobb problémája az egyensúlyhiány. Ha kiszárad a bőrfelszín a faggyú mirigyek túlzott működéssel reagálnak, amely a probléma súlyosbodásához vezet. Érdemes beiktatni az ápolási programba a heti kétszeri bőrradírozást, és heti egyszer olyan maszk alkalmazását, mely tisztító és faggyúmirigy működést szabályozó hatású.
Hatóanyagok zsíros bőrökre: mályva, zsurló, teafaolaj, uborka, aloe vera, cickafark, levendula, B-vitamin, fekete nadálytő.
Szerző: Borsche Annamária